Zadbany i błyszczący nowością lakier samochodowy to prawdziwa wizytówka właściciela samochodu. Jednocześnie dbałość o stan powłok pozwala na to, żeby uniknąć dalszych problemów z powstawaniem korozji i jej konsekwencjami. O czym warto pamiętać?
Lakier samochodowy to powłoka tworząca wykończenie, które nadaje pojazdowi niepowtarzalny wygląd. Nie jest przypadkiem, że poszczególne salony samochodowe pełne są aut o najróżniejszych barwach i odcieniach lakieru. Jeśli właściwie o niego zadbamy i unikniemy stłuczek lub zarysowań, to istnieje prawdopodobieństwo, że samochód nawet po kilku latach użytkowania będzie doskonale się prezentował i wyglądał niemal jak nowy.
Powłoka z lakieru samochodowego jest jednak przede wszystkim elementem pomyślanym jako ochronny. Głównym zadaniem jest tutaj ochrona auta przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i innych – choćby sól wysypywana zimą na drogi mogłaby działać niszcząco na karoserię gdyby nie lakier. O deszczu, gradzie lub śniegu nie trzeba się nawet zbyt mocno rozwodzić.
Co zrobić, by lakier samochodowy był odpowiednio zadbany? Systematyczna pielęgnacja samochodu jest podstawowym działaniem, które zapobiega trudnościom w przyszłości.
Podstawą jest wybór odpowiedniego środka do pielęgnacji lakieru samochodowego. Typowe preparaty to substancje, które wykazują ogólne działanie polepszające kondycję powłok. Do ich ról należą przede wszystkim – nabłyszczanie powierzchni, jej ochrona przed promieniami słonecznymi i typowym działaniem np. wilgoci. Takie produkty warto stosować do codziennej pielęgnacji. W przypadku problemów np. z drobnymi zarysowaniami warto postawić specjalistyczne preparaty.
Chociaż producenci poszczególnych środków kuszą tym, że oferowane przez nich produkty posiadają innowacyjną formułę i są w stanie zdziałać cuda, to nic nie zastąpi regularnego mycia i czyszczenia. Warto zaznaczyć, że trzeba je wykonywać dokładnie – także w miejscach, do których trudno jest dotrzeć. Przydać może się tutaj przede wszystkim myjka ciśnieniowa, ale często sytuację uratują też preparaty z aktywną pianą lub glinka.
Istotnym etapem dbania o lakier samochodowy jest jego polerowanie. Tę czynność w najbardziej doskonały sposób jest w stanie wykonać warsztat posiadający mechaniczną polerkę. Jej właściwości docenia się przy usuwaniu mikroskopijnych rys. Niestety, za taką usługę zapłacimy od kilkuset do ponad tysiąca złotych.
W przypadku działań na własną rękę kluczowe jest wyposażenie się w pad polerski i przede wszystkim w środek chemiczny, który pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt. Zasada jest prosta: siłę preparatu musimy wybrać właśnie pod kątem tego, jak w ostateczności ma się prezentować lakier naszego samochodu. Co do zasady:
Przeczytaj też: https://bravenetic.pl/bez-kategorii/samochod-z-lpg-czy-warto/
Zdjęcie główne: Enric Cruz López/pexels.com