Zadbany i błyszczący nowością lakier samochodowy to prawdziwa wizytówka właściciela samochodu. Jednocześnie dbałość o stan powłok pozwala na to, żeby uniknąć dalszych problemów z powstawaniem korozji i jej konsekwencjami. O czym warto pamiętać?
Wygląd i działanie ochronne – oto powody, dla których warto dbać o lakier samochodowy
Lakier samochodowy to powłoka tworząca wykończenie, które nadaje pojazdowi niepowtarzalny wygląd. Nie jest przypadkiem, że poszczególne salony samochodowe pełne są aut o najróżniejszych barwach i odcieniach lakieru. Jeśli właściwie o niego zadbamy i unikniemy stłuczek lub zarysowań, to istnieje prawdopodobieństwo, że samochód nawet po kilku latach użytkowania będzie doskonale się prezentował i wyglądał niemal jak nowy.
Ochronne działanie lakieru samochodowego
Powłoka z lakieru samochodowego jest jednak przede wszystkim elementem pomyślanym jako ochronny. Głównym zadaniem jest tutaj ochrona auta przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i innych – choćby sól wysypywana zimą na drogi mogłaby działać niszcząco na karoserię gdyby nie lakier. O deszczu, gradzie lub śniegu nie trzeba się nawet zbyt mocno rozwodzić.
Dbałość o lakier samochodowy – abc prawidłowego postępowania
Co zrobić, by lakier samochodowy był odpowiednio zadbany? Systematyczna pielęgnacja samochodu jest podstawowym działaniem, które zapobiega trudnościom w przyszłości.
Wybór środka do pielęgnacji lakieru samochodowego
Podstawą jest wybór odpowiedniego środka do pielęgnacji lakieru samochodowego. Typowe preparaty to substancje, które wykazują ogólne działanie polepszające kondycję powłok. Do ich ról należą przede wszystkim – nabłyszczanie powierzchni, jej ochrona przed promieniami słonecznymi i typowym działaniem np. wilgoci. Takie produkty warto stosować do codziennej pielęgnacji. W przypadku problemów np. z drobnymi zarysowaniami warto postawić specjalistyczne preparaty.
Regularność i dokładność
Chociaż producenci poszczególnych środków kuszą tym, że oferowane przez nich produkty posiadają innowacyjną formułę i są w stanie zdziałać cuda, to nic nie zastąpi regularnego mycia i czyszczenia. Warto zaznaczyć, że trzeba je wykonywać dokładnie – także w miejscach, do których trudno jest dotrzeć. Przydać może się tutaj przede wszystkim myjka ciśnieniowa, ale często sytuację uratują też preparaty z aktywną pianą lub glinka.
Co jeszcze jest ważne? Polerowanie lakieru samochodowego
Istotnym etapem dbania o lakier samochodowy jest jego polerowanie. Tę czynność w najbardziej doskonały sposób jest w stanie wykonać warsztat posiadający mechaniczną polerkę. Jej właściwości docenia się przy usuwaniu mikroskopijnych rys. Niestety, za taką usługę zapłacimy od kilkuset do ponad tysiąca złotych.
W przypadku działań na własną rękę kluczowe jest wyposażenie się w pad polerski i przede wszystkim w środek chemiczny, który pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt. Zasada jest prosta: siłę preparatu musimy wybrać właśnie pod kątem tego, jak w ostateczności ma się prezentować lakier naszego samochodu. Co do zasady:
- miękkie pady i łagodne środki chemiczne wybiera się tam, gdzie sytuacja nie wymaga radykalnych działań, czyli w przypadku stosunkowo nowych aut, które są stale utrzymane w czystości;
- twarde pady i pastę ścierną wykorzystujemy przy bardziej zaniedbanych powierzchniach.
Przeczytaj też: https://bravenetic.pl/bez-kategorii/samochod-z-lpg-czy-warto/
Zdjęcie główne: Enric Cruz López/pexels.com